Arama
  • Gelişmiş Arama
  • Standart Arama

Hızlı Arama
  • Son 25 Bayan
  • Son 25 Erkek
  • Online Bayanlar
  • Online Erkekler
  • Bugün Doğan 25 Bayan
  • Bugün Doğan 25 Erkek
  • Arkadaş Listem
  • Engelleme Listem
  • Forum Ara
  • Takip Listem
  • Yeni Grup Aç
  • Gruplarımı Göster
  • Grup Kategorileri
  • Grup Ara
  • Yardım

Grupları Listele
  • Alfabetik Sırada
  • Açılış Tarihine Göre
  • Üye Sayısına Göre
  • Yazılan Mesaj Sayısına Göre
  • Profilimi Göster
  • Üyelik Bilgilerimi Değiştir
  • Özelliklerim
  • İstatistiklerim
  • Üyeliğimi Uzat

Profilimi Güncelle
  • Temel Bilgiler
  • Fotoğraf Ekle / Düzenle
  • Benim Durumum
  • Ne Arıyorum
  • Fiziksel Özelliklerim
  • Yaşam Tarzım
  • En Sevdiklerim
  • Kişilik Özelliklerim

Profil Ayarlarım
  • Ayarlarım

Artık Üye Fotoğraflarını
Oyluyoruz
Şu an sizin fotoğraflarınız
oylanıyor olabilir!
Üyelerimizden Gelenler
Arkadas.Com ' un pekiştirdiği dostluklar
LaVinYaDan-Nagmele® Grubu
Devamı için tıklayınız

F o r u m

Tüm Forumlar
   Yaşam
   Felsefe
   yasamin bilinci.... yoksa bilincli yasammi?

Bu yazıya sizde mesajınızı ekleyebilirsiniz
Gönderen Mesaj
EYFERA
  • Ekle
46 yaşında / Bayan
Yurtdışı
Almanya
Aktif Toplam Yazı : 2131
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 09.03.2012 06:57

hayat merdiveni bu:)

ozerkd
  • Ekle
43 yaşında / Erkek
Beşiktaş
İstanbul
Aktif Toplam Yazı : 193
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 09.03.2012 15:38

peki ne için yaşıyoruz bu hayatı,yada hayat merdivenini neden tırmanıyoruz , nereye ulaşmak için ?

arsiduk
  • Ekle
37 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Slovakya
Aktif Toplam Yazı : 145
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 14.03.2012 17:12

güzel bir konu.

şimdi dünyada malumunuz, yaşam ve bilinç kavramlarını yazanın ve anlatılanın dışında da varmışlarcasına değerlendirenler hep varolmuştur.

sınırsızlığı spiritüelist ve/veya teolojik bir bakış açısı ile değerlendirenler, kalıpların dışına çıkıldığı vakit yaşam ve bilinç kavramlarının varlıklarını idame ettirip ettiremeyeceklerine nasıl eminler merak ettim.

tinsel ve dinsel bir devam filmi var ise şayet bu serüvenin, kavramlarının aynı devam edip etmeyeceği, içine girilmeden görülemeyecek bir bilmece cevabıdır.

hadi kalıpların dışına çıkmadan değerlendirme yapıldığını varsayalım.

o zaman konu burada vampirler galiba.

bitmeyen bir bilinç serüveni onlara ait, en azından bu dünyada, ve yine en fazla birilerinin kurgusu sponsorluğunda.

ben de yarın öbürgün kan emerek değil de kan emdirerek beslenmiş sayılan bir canlı olduğunu kurgulasam, bunlar da sonsuza dek yaşarlar iddiasında bulunsam ve türlerini de "celalpir" ismiyle tanımlasam, yine bunun adı da sınırsız serüven olur bittabi.

celjer
  • Ekle
48 yaşında / Erkek
Beşiktaş
İstanbul
Aktif Toplam Yazı : 13
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 18.03.2012 02:51

bazen en basit sorulara yanit vermek de sikinti cekmeye basladigimizda bilinc kavramini tekrar gundeme getirmek de kacinilmaz olmazmi?

ozerkd
  • Ekle
43 yaşında / Erkek
Beşiktaş
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 19.03.2012 10:49

insanın içinden çıkamayacağı bir lonu olduğunu düşünemiyorum.ancak teferuatlar işin esasını kaybetmemize sebep veriyor.ve maalesef okadar çok teferuat icat edilmişki esaslara ulaşmak okadar zor olmuş,basit ve sade düşünremez hale getirilmişiz.halbu ki , yaşamak diri olmaktır.diri olmadan yaşanaılamayacağına göre gövdemizin diriliği kadar kendimizinde gövdemize uygulu olması icap ederki yaşamak anlam kazansın !...

redcorvettec5
  • Ekle
48 yaşında / Erkek
Merkez
Antalya
Aktif Toplam Yazı : 7
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 25.05.2012 11:28

Don Williams Jr : " The road of life twists and turns and no two directions are ever the same. Yet our lessons come from the journey, not the destination " Çok sevdiğim bir söz.Yaklaşık olarak Türkçesi " Hayat yolu kıvrımlar ve çaprazlarla doludur , ama hiç bir zaman yönleri aynı değildir. Buna rağmen bizlerin alması gereken Dersler , varış noktamızdan değil ,fakat oraya varana kadar yaşadıklarımızdandır. " . Bazen binbir açıklama getirmeye çalışsakta soruya , aslında cevap bir nokya kadar yalın ve sadedir. Benim şahsi fikrim , yaşam sonsuzluk kadar uzun , ama an kadar kısa bir rüya. Binlerce sayfalık milyon tane Ansiklobedinin izah edemeyeceği kadar karışık , ama bir çocuğun gülüşü kadar sade ve güzellik. Yaşam Yaratıcının , bizlere şahit olma şerefini bahşettiği muhteşem ve kusursuz bir tablo, Bence bize düşende bu tabloyu doyasıya , zevkle seyredip , alabildiğimiz kadar ders alıp , anlayabildiğimiz kadar anlamaya çalışmaktır.

ozerkd
  • Ekle
43 yaşında / Erkek
Beşiktaş
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 25.05.2012 12:48

evet güzel,ders almak ve hayatın zevkini yaşamak icap eder,doğrusunuda söylediniz.ancak alınan dersler ne içindir.sonunda bir mezuniyet mi var.okul okur gibi,ders alıyoruz.hayat okulunun eğitiminden aldıklarımızla , ne ye ulaşacağız ne olmak için bu eğitimin içindeyiz.?

celjer
  • Ekle
48 yaşında / Erkek
Beşiktaş
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 25.07.2012 23:00

evet dediginiz cok yerinde , bilinci unutmak icin yapilmasi gereken sadece sorunsuzluklari SORUNLASTIRMAK bu sekilde de isin icinden cikamayip basit dengeleri oynatmak.....INSANIN COZUMSUZLUK ISTEMI ACABA BILINCTEN KACMAK ICIN YAPTIGI BILINC ALTI BIR EYLEMMI????

hikmet_2
  • Ekle
48 yaşında / Erkek
Büyükçekmece
İstanbul
Aktif Toplam Yazı : 1524
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 11.08.2012 13:40

İnsanı gelişitiren merak istek korku, neden kaçsın? genel anlamda mutuluk dengesine ulaşmak isteyenler yolun ayrımında ya inanca sığınarlar veya mutlak doğrunun şu an bilinmediğini kabullenirler ki nedense bu kavrama ilk soruda yer verilmemiş.

celjer
  • Ekle
48 yaşında / Erkek
Beşiktaş
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 13.08.2012 23:17

1) "MUTLAK DOGRU" kavramini biraz acarmisiniz!!!!!
2) korku ve de istemlerin gelisim yaninda ters etki de yapabilecegi dusunulebilirmi BILINCE ulasmada???

hikmet_2
  • Ekle
48 yaşında / Erkek
Büyükçekmece
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 14.08.2012 00:04

1. bu kavramla ilgili bi fıkra var, mühtemel duymusunuz, aksini varsayarak -

Bir gün hoca öğrencileri etrafında varken söyler :
- Mutlak doğru denilen kavram yoktur.

Öğrenciler bunu duyunca :
- Ustad peki bahs ettiğiniz kelime mutlak doğru olarak kabul edilebilir mi?

Hoca :
- Hayır.

Genel anlamda, kendi bakışıma istinaden: mutlak doğru - evrenin saf mantığa dayalı, insanların subjektif algılamarını barındırmayan, eksiksiz ve tek anlamlı tanımı.

Yazdıklarınız (deist ateist ikiliyi düşünmekte olduğunuzu tahmın ediyorum "ayrilmaz ikili") ) bu anlamda mutlak doğru içermediği için hepsinin bilinc sahibi objelere ait inanc denilen kavramları
içerisinde yer aldığını kabul ediyorum.

2. Olabilir - su (denge) her zaman kendi yolunu bulur. Bu esnada toplum sosioloji kavramlara daha çok yaklaşıyoruz ki bize, nebilim nereden, verilen zaman yetmeyebilir.

celjer
  • Ekle
48 yaşında / Erkek
Beşiktaş
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 14.08.2012 23:47

mutlak dogrunun yanlisi olmadigi icin yanlisliginda bir anlami olmuyor... anlamsiz bir hale geliyor. ohalde belirli bir bilinc seviyesinde olanlar icin su soylenebilirmi!!!!

" bir seylere, olaylara ne kadar cok ANLAM vermeye calismayi birakanlar o kadar da DIYALEKLIKLER den uzaklasir, tezatliklardan kurtulur" !!!!!

anlamsizliklar ISTEMLERIN, KORKULARIN, DUYGULARIN disinda da YASAYABILMEYI ogrenenler icin bir MUTLAK BILINCMIDIR?

hikmet_2
  • Ekle
48 yaşında / Erkek
Büyükçekmece
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 14.08.2012 23:58

Hocam, siz şuan varmısınız?

hikmet_2
  • Ekle
48 yaşında / Erkek
Büyükçekmece
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 15.08.2012 03:18

yalnış anlaşılma olmasın diye ikinci soruyu ekliyorum :

ben sizin için varım? beni nasıl algılıyorsunuz? yani solipsizm kavramlarıyla ilişkiniz olmadığını bilmek istiyorum.

yanışlıkları mutlak bilinc olarak kabul eden mutlak doğruyu (ki mutlak bilinc insan trarafından algılanan mutlak doğrudur) ifade ediyor anlamına gelemez.

Bu tanıma inanc denilir, çünki mutlak bilinc zan ettikleri bilgiği bilim kavramlarını kullanarak ispat edemezler.
Bu bilinc mutlak doğru veya aksi olabilir ama ispatlana kadar sadece inanmak istedikleri tahmin.

Yani açıkçası benden sorsanız ki Tanrı varmı (ki sorunuz geci tezi bu kavrama kadar gelecek) benim cevabım - bilmiyorum olacak. Eger konu buysa - cevap hazır, aksi halde muhabbet mantık sınırlarını aşarak retorik sahasına girecek.

Bu arada, rica etsem, isteksiz korkusuz ve meraksız insan örneğini bana gösterebilir misiniz? ceset meditasyon/uyku/bilincsiz ve s durumlar haric?

celjer
  • Ekle
48 yaşında / Erkek
Beşiktaş
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 15.08.2012 12:36

felsefe kavraminin dinlestirilmesi ve/veya SOSYALlestirilmesi zaten BENligi golgeliyor. sadece BEN(VAR) mis gibi gosteriyor. o neden le sorulariniza cevap vermek demek bunu kabullenmektir!!!!

ancak INANC konusunda

VARLIK.... SOSYAL/GOLGELI yada ILLUSION lu gorselliklere degerlendirildiginde zaten BILINCLI ETRE den uzaklasip AVOIR li VARLIGA ulasiyor.

INANC bu sekilde ETREin bir sonucu gibi algilandiginda HATTA DOGRU oldugu bile zannedilebilir.

eger FELSEFE yi INANCI, DINI, BILIMi ayri platformlarda degerlendirdiginizde.... VARLIK farkli alginabilirmi????

SOSYELLESTIRILMIS, INANDIRILMIS VARLIK O muhtesem IKILInin bir sonucu degilmidir!!!

[1] [2] [3]
Arkadas.Com forum kuralları için tıklayın...           

KAPAT

Sınırsız Kullan