süper üye ol sınırsızca kullan

Arama
  • Gelişmiş Arama
  • Standart Arama

Hızlı Arama
  • Son 25 Bayan
  • Son 25 Erkek
  • Online Bayanlar
  • Online Erkekler
  • Bugün Doğan 25 Bayan
  • Bugün Doğan 25 Erkek
  • Arkadaş Listem
  • Engelleme Listem
  • Forum Ara
  • Takip Listem
  • Yeni Grup Aç
  • Gruplarımı Göster
  • Grup Kategorileri
  • Grup Ara
  • Yardım

Grupları Listele
  • Alfabetik Sırada
  • Açılış Tarihine Göre
  • Üye Sayısına Göre
  • Yazılan Mesaj Sayısına Göre
  • Profilimi Göster
  • Üyelik Bilgilerimi Değiştir
  • Özelliklerim
  • İstatistiklerim
  • Üyeliğimi Uzat

Profilimi Güncelle
  • Temel Bilgiler
  • Fotoğraf Ekle / Düzenle
  • Benim Durumum
  • Ne Arıyorum
  • Fiziksel Özelliklerim
  • Yaşam Tarzım
  • En Sevdiklerim
  • Kişilik Özelliklerim

Profil Ayarlarım
  • Ayarlarım

Artık Üye Fotoğraflarını
Oyluyoruz
Şu an sizin fotoğraflarınız
oylanıyor olabilir!
Üyelerimizden Gelenler
Arkadas.Com ' un pekiştirdiği dostluklar
LaVinYaDan-Nagmele® Grubu
Devamı için tıklayınız

F o r u m

Tüm Forumlar
   Yaşam
   Tarih
    55 Yılılık Bir Utanç 6-7 Eylül 1955

Bu yazıya sizde mesajınızı ekleyebilirsiniz
Gönderen Mesaj
raffine
  • Ekle
54 yaşında / Erkek
Zeytinburnu
İstanbul
Aktif Toplam Yazı : 1393
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 05.09.2010 10:05

5 Eylül 1955 gece yarısı Selanik`te Mustafa Kemal`in evinde bir bomba patlar. Kağıt sıkıntısı nedeniyle normalde pek mümkün değilken İstanbul Ekspres gazetesi, özel baskı yapar. Genelde 20 bin tirajlı olan gazete, 6 Eylül`de "Atamızın Evi Bomba ile Hasara uğradı" manşeti ile 290.000 basılır ve Kıbrıs Türktür Cemiyeti tarafından hızla dağıtılır. Kıbrıs Türktür Cemiyeti hemen gösteriler organize eder. Yürüyüşler, Türkiye tarihine büyük harflerle `utanç gecesi` olarak yazılan Türkiye`nin `Kristal Gecesi`nin başlangıcı olur.

Oysa ev, Mustafa Kemal`in doğduğu ev bile değildir. 8 ya da 9 yaşında yerleştiği evdir ve bomba, Yunan hükümeti tarafından satın alınan ve Türk halkına hediye edilen binaya değil bahçesine atılmış, sadece binanın camları kırılmıştır.

HAZIRLIKLAR ÇOK ÖNCEDEN BAŞLAMIŞTI
Linçlerin hazırlıkları zaten çok önceden başlamıştır. Ağustos ortalarından başlayarak azınlıklar her sabah kapılarına ve duvarlarına çizilen haç figürleriyle uyanmaktadırlar. Evleri yakınlarında ise sopa, testere, kaynak makinesi, demir makaslar hatta tırpan gibi kesici aletlerle dolu kamyon ve kamyonetler hazır beklemektedir.

Yağma ve talan saldırıları, başta Taksim ve İstiklal Caddesi olmak üzere bütün İstanbul`a yayılır. Eli sopalı, baltalı yağmacılar taş üstünde taş bırakmaz; evleri ve dükkânları yağmalar, papazlara saldırır, kiliseleri ve mezarlıkları yakıp yıkarlar. Hatta, Nazilerin Kristal Gecesi`ne rahmet okutulur, mezarlar bile açılıp iskeletler yakılır.

Bunlar olurken polis ve asker bu faşist ayini seyretmekle yetinir. ABD Konsolosu Arthur Richard, ABD Dışişleri Bakanlığına gönderdiği raporunda "Polis hiçbir şey yapmadan durur, hatta halkı teşci ederken bir sürü dükkânların yağma edildiklerine gözlerime şahit oldum" der.

NAZİLERE RAHMET OKUTULUR
Olayların bilânçosu korkunçtur. Mahkeme zabıtlarına göre, 4 bin 214 ev, bin 4 işyeri, 73 kilise, 1 sinagog, 2 manastır, 26 okul ile aralarında fabrika, otel, bar gibi yerlerin bulunduğu 5 bin 317 mekân saldırıya uğramıştır. Hasarı yaklaşık 54 milyon dolardır. Olaylar sırasında ya da aldıkları yaralardan dolayı sonradan 16 Rum ölür. 32 kişi ciddi biçimde sakat kalır. Zorla sünnet edilen bir papaz kan kaybından komaya girer. ABD konsolosluğu raporlarına göre 50 Rum kadın tecavüze uğrar. Rum kaynaklarına göre ise, bu sayı 200`ü bulmaktadır.

Irkçı provokasyonun ardından binlerce Rum, geride mal varlıklarını, yüzyıllarca biriktirdikleri kültürlerini ve yaşamlarını bırakarak Yunanistan`a göç etmek zorunda kalır. İstanbul, gerçek sahiplerini kaybeder. 135 bin Rum`un yaşadığı İstanbul`da, 6-7 Eylül`den sonra bu sayı 70 bine düşer. Şimdi İstanbul`da sadece 3 bin 500 Rum yaşamaktadır.

BOMBACI ŞİMDİ ANKARA`DA NE YAPIYOR?
Devlet, iki gün sonra komünistlere suç atarak aralarında romancı Kemal Tahir, yazar Hasan İzzetin Dinamo ve Aziz Nesin`in de bulunduğu kırktan fazla kişiyi tutuklatır. Bu olayları komünistlere yıkmak fikri o sıralar Türkiye`de bulunan CIA şefi Dulles`e aittir.

Ama `Komünistler yaptı` yalanı tutmayınca, 27 Mayıs darbesinden sonra olaylar dönemin Menderes hükümetinin üstüne atılır. Yassıada Yargılamaları`nda Menderes linç harekatının bir provokasyon olduğunu kabul eder.

Mustafa Kemal`in evini konsolosluk görevlisi Hasan Uçar ve üniversite öğrencisi Oktay Engin bombalamıştır. İkisi de tutuklanmıştır. Kilit isim Oktay Engin`dir. Zira Engin, Türkiye`nin verdiği bursla Yunanistan`da üniversite okumaktadır. Zaten Engin, dokuz ay sonra serbest bırakılır ve Türk istihbaratı tarafından Türkiye`ye kaçırılır. Yunan tabiiyetinde olmasına rağmen Bakanlar Kurulu kararı ile vatandaşlığa alınır.

raffine
  • Ekle
54 yaşında / Erkek
Zeytinburnu
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 05.09.2010 10:06

BOMBACI HIZLA YÜKSELEREK VALİ OLUR
Engin, okulu bitirince kaymakamlık sınavını kazanır, Türkiye`nin en önemli ilçelerinden Çankaya`ya atanır. Ama Emniyet Genel Müdürü Hayrettin Nakipoğlu, onu emniyette görev yapmaya çağırır. Nakipoğlu, 6-7 Eylül olayları sırasında vahşetin en yoğun yaşandığı Beyoğlu`nun Kaymakamı`dır. Engin, Emniyet Genel Müdürlüğü Siyasi İşler Müdürü olarak göreve başlar. Müthiş bir terfidir bu. Çünkü Engin, 5. sınıf bir kaymakamdır ve normal koşullarda bu göreve gelmesi için daha en az 15 yıl daha çalışması gerekmektedir.

En son Nevşehir Valisi olan Oktay Engin, yükselişin öyküsünü şöyle anlatır: "O zamanki sisteme göre Siyasi Şube Müdürlüğü benim için 15, 20 senelik bir terfiydi. Beşinci sınıf kaymakamım. Beni davet ettikleri kadro öyle. Böylece Emniyetçi oldum. 1967`den 71`e kadar dört sene Siyasi İşler Şube Müdürlüğü yaptım. 1971`de Güvenlik Dairesi Başkanı oldum. Yedi buçuk sene Güvenlik Dairesi Başkanlığı yaptım. Ondan sonra da siyasi işlerden sorumlu genel müdür yardımcısı oldum. 1980`e kadar. Ondan sonra kenara çekildim. Nihayet 1991`de bir kararname ile Nevşehir`e vali oldum."

YILLAR SONRA GELEN İTİRAFLAR
Yıllar sonra Özel Harp Dairesi eski Başkanı Sabri Yirmibeşoğlu, "6-7 Eylül de bir Özel Harp işidir ve muhteşem bir örgütlenmeydi" der. Kıbrıs Türktür Cemiyeti Başkanı Hürriyet Gazetesi yazarı Avukat Hikmet Bil de o günü şöyle anlatır: "5 Eylül günü Menderes bana Kıbrıs konusunda (Fatih) Zorlu`nun destek istediğini söyledi. Ben ayrıldıktan sonra Florya`da, Ata`nın evine bomba işini düşünmüşler. MİT`in organize ettiği bir delikanlı bomba atsın, İstanbul`da ufak olaylar çıksın, böylece Zorlu`nun eli güçlensin. Böyle bir organizasyon."

Başbakan Tayyip Erdoğan, geçmişte azınlıklara yapılanları "faşizan uygulamalar" olarak nitelerken, Savunma Bakanı Vecdi Gönül "Ermeniler ve Rumlar Türkiye`de kalsaydı bugün acaba milli bir devlet olabilir miydik?" diye sormuştu.

farfarella
  • Ekle
40 yaşında / Bayan
Yurtdışı
Monako
Aktif Toplam Yazı : 18
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 12.02.2012 11:56

AYNEN YOLA DEVAM SLOGANI İLE MECLİSDEKİ HER KES AYNEN YUKARDAKİ YAZLAN GERÇEKLERİ VERSİN YAPARAK DEVAM EDİYOR TİKSİNTİ VERİCİ

raffine
  • Ekle
54 yaşında / Erkek
Zeytinburnu
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 07.09.2014 00:13

"Olaylar (6-7 eylül 1955 olayları) Yeşilköy, Nilantaşı, Edirnekapı, Aksaray, Laleli, Bakırköy, Beykoz, Kalamış, Çengelköy, İstinye, Arnavutköy, Bebek, Balat gibi pek çok semte yayılmıştı. 10`dan insan fazla katledildi. Kadınlar yine özel hedefti; resmi rakamlar 60 civarında tecavüz olayını kayda geçse de, gerçek rakamın 400`ü aştığı artık saklanamadı. Türk resmi kaynaklarına göre; 4 bin 214 ev, 1004 işyeri, 73 kilise, 1 sinagog, 2 manastır, 26 okul ile aralarında fabrika, otel vb. 5 bin 317 yer saldırıya uğradı."

Aynı konu başliğında, tarihi utancı 4 sene sonra 59.yılında hatirlatalim ..

[1]
Arkadas.Com forum kuralları için tıklayın...           

KAPAT

Sınırsız Kullan